Blog arşivi

Elia İle Yolculuk

24.06.2018  – 26.06.2018 aralığında okudum

 

ünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya “Anadolu gülüşü” dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı “işbirlikçi” etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

 

Livaneli’nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker’in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

 

Dijital Kale – Dan BROWN

Muazzam bir kitap okudum, gerçekten harika idi.

Tabi teknoloji kripto vb ile ilgili olunca daha da güzel geldi.

Hiç sıkmadı, hiç yormadı…

Muazzamdı

Yatağımdaki Yabancı – Sinan AKYÜZ

Okuduğum en sıradan kitaplardan birisi…

Geçmiş hayatlarını sorgulayan her birinin 2. evlilikleri olan 2 yetişkin bireyin kavgası, güya dürüstlük tantası olarak sunulmuş.

Asıl mühim olaylar üzerinde durulmamış, dürüstlük oyununun etrtesi gününden bahsetmemiş.

Çok gereksiz.

Sol Ayağım – Christy Brown

Doğuştan beyin felçli olan Christy Brown, konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu. Ama zekâsı ve cesareti onun okuma ve yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenebilmesini, hatta bu kitabı yazabilmesini sağladı.

Christy Brown, kendi yaşam öyküsünü kaleme aldığı bu kitabında bütün bunları öğrenebilmek için sol ayağını kullanarak nasıl büyük bir mücadele verdiğini ve hayata nasıl tutunduğunu anlatıyor.

Yazarın, bu kitabın devamı niteliğinde sayılabilecek “Her Gün Hüzün” adlı başka bir kitabı daha bulunuyor. Sol Ayağım, Christy Brown’ı Daniel Day-Lewis’in canlandırdığı aynı adlı, çok başarılı bir filmle beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

 

Büyüleyici ve eğlenceli… Okuyana ilham veriyor.

Yılmaz ÖZDİL – Kadın

Yazılarında kadınlarla ilgili yazdıklarını bir kitapta toplamış.

Elbette her öykü kendi içinde ayrı bir dünya yaratıyor.

Başlama 13.12.2017 – Bitiş: 15.12.2017