Zamane Çocukları Programı- Tolga Mutludağ – Zeka Oyunları

Tolga Mutludağ

Zamane Çocukları Programı- Tolga Mutludağ – Zeka Oyunları

Zamane Çocukları programının bu haftaki konuğu Pembe Limon’un kurucusu Sayın Tolga Mutludağ… Zeka oyunları, çocuklara katkıları ve aile içi iletişime katkıları hakkında güzel bir sohbete davetlisiniz.

 

TOLGA MUTLUDAĞ KİMDİR?

Tolga MUTLUDAĞ, 1997 yılında İSTANBUL Suadiye Lisesi’nden, 2001 yılında K.K.T.C. Ululslararası Amerikan Üniversitesi – Uluslararası İşletme bölümü okuyarak iş yaşamına atılmıştır. Öğrenimi süresince Zeka oyunları hakkında gerek  bilgi toplayarak gerekse oyunları alarak kendini geliştirmeye başlamış, zeka oyunları hakkında geniş bir bilgiye sahip olmuştur.

2003 yılında Üniversiteyi bitirip vatani görevini yapmak için biraz bekledikden sonra  askere gitmiştir.

2004 yılında askerliği bitirdikten sonra  Denizcilik sektöründe 3 sene kadar çalışıp 2008 yılında Mersin’e taşındı. Mersin’de Denizcilik sektörünün eğitim bölümde çalıştıktan sonra 2011 senesinde kendi adına ticaret faaliyetlerine başladı.

2011 senesi Nisan ayından itibaren Okul Öncesi Eğitim Malzemeleri  üzerine Mersin’deki ilk konseptli mağazayı kurmuş, çalışmalarını çocuklar için oluşturarak anaokul, kreş ve atölye çalışmalarını yapmıştır. PEMBE LİMON markasını ilk olarak  Eğitim Malzemeleri üzerine kurulmuş olup işlerine 3 ortaklı devam ederlerken, 2013 Kasım ayından itibaren tüm ortaklık haklarından vazgeçerek PEMBE LİMON markası adı altında tek başına çalışmalarına devam etmektedir.

2013 senesi sonu 2014 senesi başlarında artık Pembe Limon Zeka Oyunları Eğitim ve Danışmanlık olarak Mersin’de yeniden hizmete girerek, mevcut olan sektörün dışında Eğitim ve danışmanlığı da katarak belirlediği hedefe ilerleyeme devam etmiştir.  okul öncesi kurumlarına zeka oyunları konusunda seminer,tanıtım ve satış yaparak  Mersin ilindeki öğretmenlere bilgilendirmeye yeni eğitim sistemi olarak zeka oyunlarını benimsetmiştir.

  2013 senesi sonlarında Tolga MUTLUDAĞ, kendini bir basamak daha ilerleyerek Türk Beyin Takımı ile görüşmelere başlamış ve  Türk Beyin Takımı/Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’na bağlı Mersin Temsilciliği alarak  Zeka Oyunları konusunda kendi geliştirmeye devam etmiştir.Öğretmenlere yönelik olarak uygulanmakta olan “Seçmeli Ders Zeka Oyunları Eğitim Programı”’nı Mersin’e getirerek ve bu programın Mersin genelindeki okul öncesi eğitim veren,ilkokul ve ortaokul kurumlarına seçmeli dersin uygulanması Eğitici Eğitmen Sertifikası için PEMBE LİMON markası adı altında  formatörlük eğitimini ,Tolga MUTLUDAĞ ve Psikolog Müge BEĞENİLMİŞ’le beraber alarak Mersin Bölgesindeki eğitimlere başlamışlardır. Pembe Limon  Zeka oyunları adına Sertifika alan öğretmenleriyle beraber atölye çalışmalarına ve turnuvalar için projeler geliştirmektedirler.

 

Mersin bölgesinde çocukların özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği,hiperaktivite bozukluğu, (zeka geriliği) sahip olan çocukların eğitimi ve ölçme değerlendirmeleri üzerine çalıştan psikologlarla işbirliği içinde çalışarak markası olan Pembe Limonu zeka oyunlarıyla farkındalık yaratmaya çalışmıştır. Bir çok özel kurumlarla zeka oyunları alanından da proje ve etkinlikler yaparak kendinde bahsettirmeye devam ettirmiştir. Devlet kurumlarında da veli ve öğrencilere kaliteli zaman geçirmeleri için çeşitli seminerlere katılmış ve kendi seminerlerini vererek  alanında tek olduğunu göstermiştir.

2015 yılında Mangala Federasyonu’na bağlı olarak Akdeniz Bölge koordinatörü olarak halen eğitimlerini ve tanıtımlarını sürdürmektedir. Bu alanda eğitici eğitimini de bitirerek Mangala Federasyonunda Mangala Oyunu  alanında hem antrenör hem de hakem yetiştirme çalışmalarına başladı.

2016 yılında ise Zeka Oyunları ve Konfederasyonunda Eğitim Kurulu Başkanı olarak Türkiye bir farkındalığında daha öncülerini olmaya devam etmektedir.Zeka oyulnarı ile ilgili eğitimlerini tamamlayarak bu alanda eğitici eğitimi takımını kurarak alanında hem zeka oyunları antrenörlerini yetiştirmeye hem de uluslararası sporcu yetiştirme çalışmalarına başlamıştır.

Mersin Bölgesindeki çocuklar tarafından “Oyun abi” olarak isimlendirilse de veliler tarafından oyunlara olan ilgisi yüzünden “Oyun Uzmanı”  olarak görmektedirler.

admin administrator